вівторок, 27 лютого 2018 р.

Живучи у теперішньому, пам’ятай про минуле і заглядай у майбутнє


Живучи у теперішньому, пам’ятай про минуле
і заглядай у майбутнє
( Інтерпретація поеми «Кавказ» Тараса Шевченка
через призму подій 2013 – 2014 рр. в Україні)
Мета. Опрацювати ідейно – художній зміст поеми «Кавказ», з’ясувати узагальнену ідею твору. Охарактеризувати національну проблематику  твору Тараса Шевченка «Кавказ» у сучасному контексті, формувати вміння злагоджено працювати в групах, розвивати критичне мислення, виховувати почуття солідарності з іншими народами в їх боротьбі за визволення від гніту, почуття національної гідності та шану, повагу до борців за волю свого народу, патріотизму.
Тип уроку. Інтегрований.
Методи і прийоми: інтерактивний метод «Розв’язання проблем», робота в групах,  «Мікрофон».
Міжпредметні зв’язки: українська література, історія України, новітня історія України, музичне мистецтво.
Обладнання: «дерево життя», презентація на тему: «Інтерпретація поеми «Кавказ» через призму подій 2013 – 2014 рр. в Україні», карточки із завданнями для груп, запис кліпу Джамали «1944».
Випереджувальні завдання:
1. Прочитати твір Т. Шевченка «Кавказ».
2. Індивідуальні учнівські повідомлення про Якова де Бальмена, про елементи сюжету твору, про Прометея.
3. Камянське. Титан над містом.
4. Підготувати матеріал на тему: «Причини війни 1817 – 1864 років», «Чеченська війна, Російсько – грузинська війна, їх причини».

Перебіг уроку
I. Літературно – музична композиція.
    ( Звучить музика  з кінофільму «ЗІРКА».)
              Народе мій, замучений, розбитий….
              Твоїм будущим душу я тривожу,
               Від сорому, який нащадків пізних
               Палитиме, заснути я не можу.
               Невже тобі на таблицях залізних
               Записано в сусідів бути гноєм,
               Тяглом у поїздах їх бистроїзних?
                Невже повік уділом буде твоїм
                Укрита злість, облудлива покірність
                Усякому, хто зрадою й розбоєм
                Тебе скував і заприсяг на вірність?
                Невже тобі лиш не судилось діло,
                Що б виявило твоїх сил безмірність?
                О ні! Не самі сльози і зітхання
                Тобі судились! Вірю в силу духа
                І в день воскресний твойого повстання.
                (Учні сідають на свої місця).
II. Вступне слово вчителя.
http://foto.te.ua/photos/193/1/f/4456b42a8fb0fe9cfe1288219536.81.jpeg      З давніх – давен людям відоме «дерево життя». Це гілочка, на якій ростуть три листочки. Перший листочок – символ минулого, другий – символ сучасного, третій – символ майбутнього часу.
      Теперішній час, довкілля – це наслідок минулих подій, а в тому, що відбувається зараз, народжується майбутнє. Отже, щоб бути освіченою людиною, патріотом своєї землі, треба вивчати минуле свого народу. Перегляд кліпу Джамали «1944».
III. Повідомлення теми уроку.
       Шевченка знає кожен із нас ще змалку й відчуває щось рідне. Тому і називають його батьком українського народу.
       На сьогоднішньому уроці ми розглянемо поему Тараса Шевченка «Кавказ» через призму подій в Україні 2013 – 2014 років.
IV. Мотиваційний етап.
     1. Слово вчителя.
http://www.epochtimes.com.ua/upload/medialibrary/19e/19e407ed1ee852e34c498c55feefc5af.jpg         Т. Шевченко й І. Франко – споріднені душі, пророки, які передбачили події, що відбуватимуться на Україні ( та й у світі) у 20 – 21 століттях. Про це свідчать поема
І. Франка «Мойсей», уривок з якої ви прослухали на початку уроку, і твір Т. Шевченка «Кавказ».
         І. Франко назвав «Кавказ» «… огненною поемою…», « …. воля українського народу являлась йому (Шевченкові), мов сонце, що сходить скупане в крові українських ворогів».
     Робота над поемою Т. Шевченка «Кавказ».
- Про що розповідається у поемі «Кавказ»? (У поемі «Кавказ» розповідається про боротьбу кавказьких народів проти загарбницької політики російського самодержавства.)
- Де відбуваються описані події? ( Події відбуваються на Кавказі.)
- Кому присвячений твір? ( Поема «Кавказ» присвячена Якову де Бальмену.)
- Хто такий Яків де Бальмен?
http://histans.com/EHU/B/Balmen_Y.jpg
  Повідомлення  учня.  Рід де Бальменів походив із Шотландії. Але один із представників цього роду потрапив у Росію, служив у гвардійському полку, а пізніше оселився в Україні, в с. Липовці на Полтавщині, де і народився Яків. Хлопець закінчив Ніжинську гімназію вищих наук. Його пристрастями були література та малювання, але Яків став офіцером.
   Із Т. Шевченком він уперше зустрівся наприкінці червня 1843 року під час балу княгині Т. Волховської.
   Як офіцер змушений був відбути військову службу на Кавказі, так як був противником політики російського самодержавства. А таких «інакомислячих», «нєугодних»  посилали «під черкеські кулі». У липні 1845 року Яків де Бальмен брав участь у Даргинському поході, під час якого і загинув.)
- Яким пейзажем починається поема та яка його роль? ( Поема починається похмурим пейзажем гір, щоб підготувати читача до сприйняття трагічних подій.)
- Назвіть елементи сюжету твору і події, які їх підтверджують?
Повідомлення  учня. Твір написаний у вигляді революційно – викривального монологу і звернений до багатьох адресатів.
 Елементи сюжету:
• Експозиція: романтичне зображення величі Кавказьких гір, згадка про давньогрецький міф про Прометея.
• Зав’язка: міркування автора над стражданнями, приниженням народу від утисків катів – гнобителів, засудження пасивності простого народу у зв’язку з цим.
• Кульмінація: монолог – звернення колонізатора до горця.
• Розв’язка: туга за загиблим товаришем, звинувачення царизму у його смерті.
- Хто такий Прометей? Яке значення для нашого міста має образ Прометея? http://ulenspiegel.od.ua/img/articles/prometey_darit_ogon.jpg 
Повідомлення  учня. Прометей – титан, який украв вогонь з Олімпу, де ним користувалися тільки боги, і передав його людям, за що був покараний Зевсом, - прикутий до скелі на Кавказі. Високо в небі, на 20-метровій колоні, з факелом у руці довгі роки височів над містом, відлитий із заводського металу бунтівний титан. Прах загиблих під час громадянської війни Михайла Арсенічева, Івана Харитоно­ва, Федора Сировця, Володимира Татаренка перевезено з Катеринослава до Кам'янського 12 червня 1920 р. й перепоховано на Базарній площі. Головні ініціатори вста­новлення пам’ятника - Артем Петруша, Андрій Лихоманов, Сергій Потураєв. Фігуру Прометея формували й відливали упродовж двадцяти днів листопада 1920р., архітектором був Олексій Сокол. Під час німецької окупації Дніпродзержинська восени 1941р. пам’ятник було зірвано німцями, але наші люди не дали гітлерівцям над ним надругатися.  Чотирьом мешканцям міста – Д. Корнєєву, В. Іванову, І. Халимонову, І. Головку вдалося врятувати фігуру Прометея (окупанти мали намір її переплавити), надійно сховати її й зберегти до визволення Дніпродзержинська. Реставрація фігури Прометея об’єднала навколо себе справжніх шанувальників історії ріднокраю, до неї долучилося багато дніпродзержинців, надаючи допомогу тех­нікою, матеріалами, фінансами.
Під час святкування Дня міста у червні 2009 р. реставрованого тоді Прометея було встановлено на п’єдестал. Цей памятник став справжньою окрасою музею просто неба «Історія міста у знаках і символах» на примузейній території. Отже, у скульп­турного символу Кам’янського - Дніпродзержинська розпочався новий етап життя, який, хочеться вірити, співпаде з новим періодом розвитку міста.

- Кого зображує письменник в образі Прометея і в образі орла – хижака? ( В образі Прометея Т. Шевченко показав незламність народів царської Росії, їх титанічність і життєдайність, а в образі орла – хижака автор змальовує російське самодержавство.)
 - Яка тема твору? (Викриття загарбницької політики російського самодержавства, показ страждань поневолених народів Кавказу.)
- Про ідею твору ми поговоримо після розв’язання проблемної політичної ситуації.
V. Застосування інтерактивного методу «Розв’язання проблеми» і розвитку критичного мислення.
1. З’ясування проблемної ситуації і проблемних питань.
- Яка проблемна політична ситуація наявна у творі? (Кавказькі народи воюють проти загарбницької політики російського самодержавства.)
Слово вчителя.
- Виникають питання, які спробуємо вирішити протягом уроку (записуються на дошці або спроектовуються на екран):
1. Чому кавказькі народи воюють проти російського царизму?
2. Яку політику щодо кавказьких народів повинна була вести Російська імперія, щоб уникнути кровопролиття?
3. Чи події 1817 – 1864 років на Кавказі не нагадують події у світі загалом і теперішні події в Україні?
       2. Робота у групах.
- Для вирішення цих проблемних запитань ви будете працювати у групах.
- Кожна група матиме свої завдання.
(Завдання для груп, надруковані на окремих аркушах.)
А Перша група.
 - Якою ціною здійснювалося приєднання Кавказу до Росії?
- Чи відбувалися (відбуваються) подібні події у світі в 20 – 21 століттях?
- Який висновок повинні зробити будь – якого роду гнобителі із вищезазначених подій?
           Б Друга група.
 - Які причини боротьби кавказьких народів проти політики російського самодержавства?
 - Які причини народних заворушень в Україні  в листопаді 2013 року?
- Чому відбуваються заворушення? (Узагальнення)
 Кожна група повинна представити свій шлях розв’язання проблеми.
 (Подаються орієнтовані результати роботи кожної групи).
А Перша група.
( Кавказ приєднаний до Росії насильно. Петро I розумів, що завоювання Каспійського моря і прилеглих до нього земель мало б велике значення для воєнної й економічної могутності Росії. Кавказька війна була дуже жорстокою. Озвірілі солдати руйнували аули, випалювали ліси, вирубували сади. Чоловіків, старих людей убивали, а жінок, дівчат продавали в рабство. На «звільнених» землях цар селив «надійних» людей: росіян, козаків, «героїв та інвалідів» цієї війни, приблуд, злочинців. Кращі землі віддавалися російським дворянам.
   Продовженням Кавказької війни можна вважати Першу Чеченську війну, що відбувалася на території Чечні протягом 1994 – 1996років, Другу Чеченську війну у період з 1999 року по 2002рік, Російсько – грузинську війну 2008 року.
Як бачимо, у всіх війнах фігурує Російська імперія, Російська федерація.
Причини Чеченської війни: прагнення Росії приєднати до себе Чеченську Республіку Ічкерію.
Причини Російсько – грузинської війни: утвердити в Південній Осетії свій вплив.
Висновок. Боротьба за власну свободу велася протягом століть і буде вестися як відповідь на будь – яке насилля і посягання на територію. )
           Б Друга група.
( Кавказька війна тривала  протягом 1817 – 1864 років. Кавказькі народи не могли змиритися, що у них відбирають хліб і хату, зі звірством російських народів.
   Горці розуміють, що мовою, культурою, звичаями вони відрізняються від жителів Російської імперії, а їх насильно заганяють до «тюрми народів».
   Події на Кавказі 1817 – 1864 років дещо перегуються з подіями на Україні 2013 року. Український народ вимагає повернути державі курс європейської інтеграції, а не російської.
Висновок. Кожен народ хоче жити своїм і кращим життям, бути незалежним, а не «служити комусь». )
VI. Підсумок уроку.
        1. «Мікрофон»
- Отже, яка ідея твору «Кавказ»? ( Схвалення патріотичної і мужньої боротьби горців, гнівний осуд самодержавства, заклик об’єднаної боротьби всіх народів проти спільного ворога – російського царизму.)
- А яка ідея твору «Кавказ» у ракурсі подій на Україні 2013 року?
( Утвердження безсмертя народу, боротьба за власну свободу і за краще життя велася і буде вестися як відповідь на будь – яке насилля.)
- Яке застереження для майбутніх поколінь висловлено у поемі «Кавказ»?
        2. Заключне слово вчителя.
Сьогоднішній урок я хочу закінчити словами Івана Дзюби:
             Шевченко сам приходить у наш час,
             Але й ми повинні йти в його час.
             Тільки так між нами й ним
             Глибшатиме взаєморозуміння.
(Відео «Застрелений у ході зіткнень з міліцією на вулиці Грушевського в Києві активіст Євромайдану Сергій Нігоян біля свого поста на барикадах читає уривок з поеми «Кавказ» Т. Шевченка).
VІI. Домашнє завдання. Написати твір на одну із тем: «Що уособлюють Прометей і орел – хижак у ракурсі теперішніх подій на Україні?» , «Чи актуальна ця поема на сьогоднішній день?».

Додаток 1.
Інтерактивний метод «Розв’язання проблем»
Метою застосування цієї технології є навчання учнів самостійно розв’язувати проблеми та приймати колективні рішення.
   Як організувати роботу
   Підготуйте для учнів проблемне завдання, проблемну ситуацію.
   Ознайомте їх із ситуацією й визначте сутність проблеми.
   Запитайте в учнів, чи розуміють вони сутність проблеми. Запропонуйте їм описати її.
   Об’єднайте учнів у групи, де б вони могли обговорити проблему, перш ніж почати пошуки шляхів розв’язання її.
   Запитайте в учнів: чи справді вони хочуть розв’язувати цю проблему? Чи є проблема важливою, чи необхідно розв’язувати її? Запитайте, чи зацікавлені сторони конфлікту в його розв’язанні?
    Скориставшися технологією «мозгового штурму», визначте якнайбільше шляхів розв’язання проблеми або можливих варіантів. На цьому етапі жодне рішення або варіант не відкидаються  і не коментуються. Слід генерувати велику кількість ідей.
    Разом з учнями проаналізуйте, поясніть та об’єднайте висловлені ідеї.
    Обговоріть імовірні позитивні й негативні наслідки кожної ідеї.
    Оберіть найкращий варіант і дійдіть згоди щодо його застосування для розв’язання проблеми ( можна щляхом голосування).
     Оберіть другий і третій варіанти як резервні на випадок, якщо перше рішення виявиться неефективним. Досягніть згоди стосовно випробування кількох варіантів.
Етапи розв’язання проблеми: 
1. З’ясуйте сутність проблеми.
2. З’ясуйте важливість проблеми.
3. Обміркуйте всі можливі варіанти розв’язання.
4. Проаналізуйте ймовірні наслідки кожного варіанта.
5. Оберіть варіант розв’язання, що здається вам оптимальним.
6. Якщо перший варіант розв’язання виявився неефективним, запропонуйте інші і почніть все спочатку.

четвер, 22 лютого 2018 р.

Інтелект-шоу «Зоряна година»

Інтелект-шоу  «Зоряна година»
Ведуча. Шановні гості та гравці! Щиро вітаємо всіх присутніх зі святом! У нашій школі майже всі учні люблять, шанують та із задоволенням вивчають українську мову. Тому сьогодні, в День рідної мови, ми проводимо інтелект шоу «Зоряна година», у якому візмуть участь 3 команди. Зустрічайте їх оплесками!
Ведуча представляє членів журі – учнів-старшокласників.
Ведуча. Наше інтелект-шоу передбачає 4 тури, у кожному з яких на гравців чекають складні завдання: «Кліше», «Знак рівності», «Плетиво словес», «Анаграма» та фінал, у якому будуть змагатися дві команди.
І тур
Ведуча. Тож оголошуємо початок першого туру. Наші учасники одержують моделі речень, які являють собою перелік частин мови. Завдання – скласти якомога більше речень, які відповідали б поданим схемам. Головна вимога – відповідність складених речень моделям та їхня художність, змістовність. За кожне речення учасники отримують по 1 балу.
Лінгвістична гра «Кліше»
Моделі речень
1.     Дієприслівник прийменник прикметник іменник, іменник дієслово прикметник іменник, дієслово прислівник іменник, дієслово прикметник іменник.
2.     Прийменник іменник дієслово прикметник іменник, прикметник іменник дієслово іменник прикметник іменник.
ІІ тур
Ведуча. У другому турі гравці одержують дві групи карток із запозиченими і власне українськими словами, які запропоновані сьогодні для до вжитку як їхні абсолютні  синоніми. Завдання – встановити відповідність між картками цих двох груп, образно кажучи – поставити між ними знак рівності. Максимальна оцінка в цьому турі - 6 балів.
Лінгвістична гра « Знак рівності»
Для першої команди
Перша група карток (запозичені слова). Амбасада, аплодисменти, дисперсність, дифтонг, журнал, ініціатива, інфляція, куліси, міксер, пейзаж, прогрес, процент, фактор, фотографія, чемодан.
Друга група карток (українські відповідники ). Валіза, відсоток, двозвук, змішувач, знецінення, краєвид, лаштунки, оплески, посольство, поступ, почин, розсіюваність, світлина, часопис, чинник.
Для другої команди
Перша група карток (запозичені слова). Азарт, апробація, баланс, бюст, візит, гарантія, девіз, домінувати, експорт, імідж, п’єдестал, резерв, резонанс, рецепція, шоу.
Друга група карток (українські відповідники). Вивіз, видовище, відвідини, гасло, запал, запас, запорука, образ, переважати, підніжжя, погруддя, рівновага, розголос, сприйняття, схвалення.
Для третьої команди
Перша група карток (запозичені слова). Аеродром, акомпанемент, апломб, бібліотека, вертикаль, генерація, експлуатація, компроментувати, контур, кур`єр, маркетинг, масштаб, пріоритет, репродукція, фамільярність.
Друга група карток (українські відповідники). Визиск, відтворення, книгозбірня, летовище, мірило, неславити, обрис, панібратство, перевага, покоління, посланець, прямовис, самовпевненість, супровід, торгівля.
Ведуча. Будь ласка, журі, оголосіть результати двох турів.
ІІІ тур
Лінгвістична гра «Плетиво словес»
Ведуча. У третьому турі команди отримують завдання побудувати найдовший ланцюжок зі слів, розташовуючи їх за принципом однакових останньої літери попереднього слова та першої літери наступного. Наприклад:
Майстер – ремонт – телефон – ноутбук – колосся – яструб - ….
Переможе той учасник, який побудує найдовший ланцюжок слів протягом  трьох хвилин. Максимальна оцінка за це завдання – 4 бали . Висхідне слово – експедитор.
Отже, час пішов….
ІV тур
Лінгвістична гра «Анаграма»
Ведуча. Наступне завдання – лінгвістична гра «Анаграма». Нашим учасникам запропоновано слова, із яких треба утворити нові шляхом перестановки літер або складів. За кожне правильно утворене слово гравці одержують по 0,5 бала.
Для першої команди
         Рис (сир), кір (рік), тема (мета), піон (поні), ядро (дояр), Сапфо (пафос), риска (касир), сарай (сайра), ніжка (жінка), вінок (вікно).
         Рим (мир), мус (сум), краб (брак), марш (шрам), рута (тура), жало (ложа), лошак (школа), ватра (трава), зерно (резон), панда (напад).
         Для другої команди
         Бар (бра), тік (кіт), кара (арка), арфа (фара), літо (тіло), шарф (фарш), актор ( токар), Коран (ранок), лісок (сокіл), голова (волога).
         Гам (маг), угар (рагу), липа (пила), арап (пара), мара (рама), арат (тара), наказ (казан), норма (роман), вибір (виріб), канал (ланка).
         Для третьої команди
         Сет (тес), сода (осад), залп (пазл), наст (стан), дошка (шкода), бузок (козуб), колба (бокал), Барто (торба), шакал (шкала), карета (ракета).
         Лот (тло), рожа (Жора), норов (ворон), масло (смола), різак (зірка), рамка (Макар), насос (сосна), чумак (кучма), докер (кредо), морока (комора).
         Ведуча. Будь ласка, журі, оголосіть результати 4 турів.
(До фіналу проходять двоє гравців, які набрали найбільшу кількість балів протягом гри).

Фінал
Ведуча. У нас залишилося двоє учасників, яким доведеться грати одне проти одного. Кожен гравець має відповісти на 10 запитань. Нехай переможе найсильніший!
            Запитання для першої команди
1.     Назвіть губні звуки (б, п, в, м, ф)
2.     Що таке професіоналізми? (Слова та словосполучення, властиві мовленню певної групи людей)
3.     Назвіть основні способи словотворення (Префіксальний, суфіксальний, префіксально-суфіксальний, безафіксний, складання слів або основ, перехід слів з однієї частини мови в іншу)
4.     До якої з груп фразеологізмів за походженням належать вислови Еолова арфа, Троянський кінь, яблуко розбрату, авгієві конюшні? (Вислови античного походження)
5.     Наведіть приклади іменників, що мають форму тільки однини. (Плутон, Житомир, молоко, цукор, бензин)
6.     Назвіть розряди кількісних числівників за значенням. (Власне кількісні, неозначено-кількісні, дробові та збірні)
7.     Які частини мови утворюють ступені порівняння? (Прикметники, прислівники)
8.     Назвіть типи словосполучень за способом вираження головного слова. (Іменні, дієслівні, прислівникові)
9.     Що таке прикладка? (Це різновид означення, що виражається іменником, узгодженим з пояснюваним словом у відмінку)
10.                       Які речення називаються безособовими? (Односкладні речення, у яких дія або стан не співвідноситься з дійовою особою)




Запитання для другої команди
1.     Назвіть задньоротові звуки (г, к, х, ґ)
2.     Що таке авторські неологізми? (Це різновид неологізмів, що утворюються окремими авторами з метою посилення образності мови)
3.     Яка основа називається похідною? (Основа, що має у своєму складі, окрім кореня, ще словотворні префікси й суфікси)
4.     До якої з груп фразеологізмів за походженням належать вислови агнець божий, вавілонське стовпотворіння, голос волаючого у пустелі, тридцять срібників? (Вислови біблійного походження)
5.     Наведіть приклади іменників, що мають форму тільки множини (Карпати, Суми, висівки, окуляри, джинси)
6.     Назвіть розряди займенників за значенням. (Особові, зворотний, питальні, відносні, заперечні, присвійні, вказівні, означальні, неозначені)
7.     Яка частина мови не належить ні до самостійних, ні до службових частин мови? (Вигук)
8.     Назвіть способи зв’язку слів у словосполученні. (Узгодження, керування, прилягання)
9.     Що таке порівняльний зворот? (Це обставина способу дії, що приєднується порівняльними сполучниками як, мов, немов, наче, неначе, ніби, нібито)
 Які речення називаються неозначено-особовими? (Односкладні речення, у яких дійова особа не названа й     мислиться як неозначена)

четвер, 15 лютого 2018 р.

Сценарій виховного заходу "Свято рідної мови"


Сценарій виховного заходу
"Свято рідної мови"
Рідне слово… Скільки в тобі чарівних звуків, животворного трепету і вогню! Скільки в тобі доброти і лагідності, мудрості земної, закладеної ще славними вільнолюбними предками. Що може бути дорожчим для людини, як рідне слово?
Ведуча.  21 лютого відзначається Міжнародний день рідної мови. Це відносно молоде свято – до календарів усього світу воно увійшло тільки у 1999 році. І в Україні це свято також лише почало писати свою історію, хоча сама проблема української мови на українських землях нараховує кілька століть.  Де і коли народилася традиція Міжнародного дня рідної мови?
Ведучий. Історія свята, на жаль, має дуже трагічне начало. 21 лютого 1952 року у Бангладеші влада жорстоко придушила демонстрацію протесту протиурядової заборони на використання в країні бенгальської мови. Відтоді цей день у Бангладеші став днем полегших за рідну мову. Минуло багато років. Аж у жовтні 1999 рокуна Тридцятій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО було запроваджено Міжнародний день рідної мови, а починаючи з 21 лютого 2000 року, цей день відзначають і в нас.
Ведуча. Мова є душею нації, її генетичним кодом, у її глибинах народилося багато з того, чим може гордитися наш народ.
Ведучий. Як море починається з річки, так українське слово – з писемності. Наше слово набирало сили на пергаментах Нестора – Літописця, шліфувалося у творах Григорія Сковороди, Івана Мазепи, поглиблювалось під пером Івана Котляревського , особливо Тараса Шевченка, удосконалювалося пізніше Нечуєм- Левицьким, Панасом Мирним, Михайлом Коцюбинським, Лесею Українкою та багатьма видатними українцями.
Ведуча. Сьогодні світ знає, що державність мови є універсальною формою об’єднання людей в одне ціле, в один народ. Це важливий чинник самовизначення нації, надійна основа розвитку країни.Пізнання мови – це пізнання народу, його душі, його витоків та історичних шляхів, - усього того, чим народ цікавий для інших народів.
1.     Є багато країн на землі
  В них – озера, річки і долини…
  Є країни великі і малі,
   Та найкраща завжди – Батьківщина.
2.     Солов’їну, барвінкову -
   Колосисту навіки –
  Українську рідну мову
  В дар дали мені батьки.
3.     Берегти її, плекати
   Буду всюди й повсякчас,
  Бо ж єдина, так як мати, -
   Мова кожного із нас.
2.   Я син України-неньки!
    Українцем я зовуся.
    Й тою назвою горджуся.
    В мене вдача щира й сміла,
    І відвага духа й тіла,
    А яка ще пречудова
    Українська в мене мова!
3. Не цурайтесь мови, люди,
  Рідного джерельця,
 Хай вона струмочком буде,
 Хай дійде до  серця      
4.Хай вона в піснях лунає
  І щодня, і в свято,
  Соловейком хай співає
  В українських хатах
5.Бо ж вона така багата,
   Українська мова!
   Неповторна і крилата,
    І така чудова.     
6.     І цвіте у ній кохання,
Рушники з квітками.
Мрії наші і бажання,
Верби над ставками.
7.   Найрідніше, сокровенне,
 найдорожче в світі
І святкове, і буденне,
В ній батьки і діти.
8. Не цурайтесь люди, мови,
Не цурайтесь роду.
Як зачахне рідне слово –
Не буде народу.
Пісня про мову.
Ведуча: У Київській Русі книги цінувалися, як рідкісні скарби. Мати декілька книг означало володіти цілим багатством. “Повість минулих літ” називає книги “ріками, які наповнюють всесвіт мудрістю незмірної глибини”. “Якщо старанно пошукати в книгах мудрості, – зазначав літописець, – то знайдеш користь душі своїй”.
1-й учень.  Земля моя, найкраща і єдина!
Я спів твій серденьком своїм ловлю!
 Моя найкраща в світі Україна,
Я щиро й віддано тебе люблю!
2-й учень. Мій край чудовий — Україна!
 Тут народились ти і я.
Тут над ставком верба й калина,
Чарівна пісня солов'я.
3-й учень. Все найдорожче в цілім світі,
Бо тут почався наш політ.
 Цвітуть волошки сині в житі,
Звідсіль ведуть дороги в світ.
4-й учень. А найдорожча рідна мова —
Джерельцем радісно дзвенить.
І мила пісня колискова,
Чумацький Шлях кудись зорить.
5-й учень. Усе найкраще і єдине,
І радощі усі, й жалі...
Мій рідний краю, Україно
Найкраще місце на землі!
6-й учень.Всіх нас єднає рідна мова,
 Всіх, хто живе у цім краю.
 Вона прекрасна, світанкова,
Я в ній свою наснагу п'ю.
7-й учень. І як гуртом, не поодинці,
Почнемо в світ її нести,
То й доти будем — українці
Поміж народів сміло йти!
8-й учень.Цвіти і смійся, рідне слово!
У серці щирому звучи!
Моя чарівна, рідна мово,
Лети над світом не мовчи!
Ведуча. 270 років поспіль намагалися знищити українську мову, а разом з нею і український народ, прагнули, аби він був покір­ним рабом без мови, без усної народної творчості, тобто без коріння роду нашого.
9-й учень. Коли до серця крадеться тривога, -
За долю України я боюсь, -
З молитвою звертаюсь я до Бога.
І мовою вкраїнською молюсь.
Прошу для України в Бога щастя
І захисту для всіх її дітей,
А мова українська, мов причастя,
Теплом своїм торкається грудей…
О Боже мій – Великий, Всемогутній,
Мою вкраїнську мову порятуй.
І в світлий день пришестя,
В день майбутній
Вкраїні Царство щастя приготуй.
Учень 11. Рідна мово моя українська,
В світі гордо, натхненно звучи!
Волелюбна моя, материнська,
Мово рідна моя, не мовчи!
Хай же світлою буде дорога
Серед різних нелегких доріг...
Ми звертаємось нині до Бога,
Щоб тобі, мово, він допоміг.
Матір Божа, свята і єдина,
Дай нам щастя, любові й тепла!
Щоб квітуча моя Україна
Рідну мову, як стяг, підняла.
Будь прихильною, Матінко Божа!
Жити праведно в світі навчи!
Щоб світила нам зірка погожа.
Мово рідна моя, не мовчи!
 ПІСНЯ  «УКРАЇНА  -  ЦЕ ТИ»
Учень. Мово, українська, мово моя мила!
Ти уся із співу, весняних дібров.
Ясна – як усмішка, чиста – як сльозинка.
Ти моє найбільше щастя і любов.
Учень.  Я до тебе мово, так горнуся щиро
У слова вслухаюсь різні і прості.
Мово моя, мово – найдивніше диво
Ти моя молитва в радості й журбі.
Учень.  Я тебе, кохана, в душу увібрала
Разом з материнським щедрим молоком,
А  іще з піснями, що їх так співала
Матінка, схилившись над моїм чолом.
Ти уся із співу, весняних дібров.
Учень.   Мово, моя мово – мовонько шовкова,
У вінку біленькім – світла і легка.
Ти для мене завжди бажана й святкова.
І мене без тебе на землі нема.
 Ведуча. Історiя кожного народу має героїчні й трагiчнi, щасливi й нещаснiсторiнки. На долю України випали великi поневіряння: турецько-татарськi орди, польськi феодали, росiйський царизм хотіли поневолити наш народ. Забороняли мати власну iсторiю, культуру, мову.
 Ведуча.   Сьогодні зі щирими словами ми звертаємось до Господа, щоб він оберігав нашу мову, нашу батьківщину, наш народ. Щоб нарешті на нашій землі не завтра, а вже сьогодні запанував мир і спокій, щоб матері не оплакували синів, які гинуть на своїй же землі. Щоб наші вороги усвідомили, що ми єдиний народ, що Україна – сильна, єдина, неділима – від Заходу до Сходу, від Півдня до Півночі,  і нікому  ніколи не вдасться поставити її на коліна
6-й учень. Як важко зводитись з колін…
Ще важче бути підневільним
І підійматися з руїн
Людської гідності й терпіння.
А потім далі йти і йти -
Рішуче, мужньо, без упину -
До сокровенної мети
Свого народу України.
Не можна жити у ярмі
Та сподіватись на свободу.
Ганебно борсатись в багні,
Якщо ти син свого народу.
7-й учень. Він і подумати не міг,
Що станеш ти його героєм.
Майдане мій! Ти переміг
Щонайдорожчою ціною!
О, дай нам, Боже, каяття…
Дороги в рай не вибирають.
Нас повернули до життя
Герої - ті, що не вмирають.
У вірності твоїх синів
Віднайдеш сили, Україно!
Не важко зводитись з колін.
Не варто жити на колінах!
8-й учень. Нехай ніхто не половинить,
Твоїх земель не розтина,
Бо ти єдина, Україно,
Бо ти на всіх у нас одна.
Одна від Заходу й до Сходу
Володарка земель і вод -
Ніхто не ділить хай народу,
Бо не поділиться народ.
І козаки, й стрільці січові
За тебе гинули в полях.
У небесах сузір'я Лева
Нам світить на Чумацький Шлях.
Стражденна чаєчко-небого,
Єдині два твої крила.
Виходим, нене, у дорогу,
Аби ти вільною була.
Нехай ніхто не половинить
Твоїх земель, не розтина,
Бо ти єдина, Україно,
Бо ти на світі в нас одна.
9-й учень. Не розчаровуйсь в Україні –
Немає єдності у нас.
То наша головна провина
За весь неволі довгий час.
Не розчаровуйсь в Україні.
А зрозумій її печаль.
Що робиш ти для неї нині –
У себе спершу запитай.
Не розчаровуйсь в Україні.
Вона свята, а грішні – ми.
В її недолі часто винні
Її ж бо дочки і сини.
Не розчаровуйсь в Україні.
Ідеї волі певним будь.
Бо тільки той є справжнім сином,
Хто вміє неньки біль збагнуть.
Не розчаровуйсь в Україні.
Вір, що мине важка пора,
Розквітне пишний цвіт калини
В садках достатку і добра.
Учень.  Барвінково, волошково
В небі світиться зоря
Починаймо рідне слово
Зі сторінки  «Кобзаря».
Рідне слово любить ненька,
І співає «Люлі-лю».
Так любив його Шевченко,
Так і я його люблю.
Учениця:Я українка  вірою і кров'ю,
Моє коріння тут, у цій землі.
Вона моєю живиться любов'ю,
А я страждаю болями її.
Учень:Я українець, син народу того,
Що відвикає нині від ярма.
Я не корюся, я молюся Богу
І вірю в те, що все це не дарма.
Я українець, смутком оповите
Моє кохання, як гірке вино.
Моя рідня розкидана по світу,
Як буйним вітром золоте зерно.
Учениця:Я українка! - цього не відняти,
В моїй душі співають солов'ї,
Були такими мої мама й тато,
Й такими будуть правнуки мої!
Ведуча.  Вірмо, що територіальна цілісність України, скріплена кров’ю мільйонів незламних борців, навіки залишатиметься непорушною. А ми маємо бути свідомі того, що лише в єдності дій та соборності душ можемо досягти величної мети – побудови економічно й духовно багатої, вільної, демократичної України, якою пишатимуться наші нащадки.
Учень.Не ділімо цю землю,
Не ділімо це небо,
Не ділімо хатини
Й сім'ї не ділімо!
Бо ми - браття, єдині
В українському слові,
В українськім коріння,
В українській любові!
Читець. Нам милосердя, Господи, подай,
До всіх страждущих і незахищених,
Ми ще від страху і злі, і сліпі,
В душах у нас ще багато, що знищено.
Благослови рід людський на Добро!
Душі відкрий нам до злагоди й миру!
Щоб на Вкраїні незгод не було,
Нас сохрани! І спаси! І помилуй!
Учениця. МОЛИТВА ЗА УКРАЇНУ
До тебе, Господи, взиваю
І сподівання щирі маю –
Що Україна вільна буде
Від лицемірства і облуди,
Від бездуховності й зневіри
Людців, душею зачерствілих,
Від злої долі та безправ’я,
І тих, які завжди лукавлять,
Від нетерпимості і зради,
Ярма грошей, полону влади,
Від фарисейства лже-героїв
І збайдужілості людської,
Від тих, хто дух вкраїнський нищить,
Забувши все святе та вище,
І наче круків хижа зграя
Вкраїну навпіл розривають,
Розбрату сіючи в нас зерна...
Від всього зла, всієї скверни
Зціли, Всевишній нас Владико,
Щоб вільним став народ великий!
Учениця.  До рідного слова торкаюсь душею,
Боюсь очорнити чи зрадить його.
З цих слів наша мова, пишаємось нею –
Це музика й пісня народу мого.
Без неї не зміг би на світі прожити,
Не зміг би помітить земної краси,
Не чув би й не бачив, як шепчеться жито,
З якого стікають краплинки роси.
Вона – джерело й найчистіша криниця,
З якої черпаю натхнення й снагу.
Вона кришталево дзвенить і іскриться,
Я нею тамую духовну жагу.
У шелесті трав, у цвітінні калини
Я чую цю мову у сні й наяву.
Вона в моїм серці, – це вся Україна,
Я дихаю нею, я нею живу!
Учениця.НАША МОВА СОЛОВ'ЇНА
Солов'ї розливаються ніжно
У зеленім веснянім гаю,
Син до матері каже: — Ця пісня
Дуже схожа на мову твою.
Посміхається мати до сина:
— Пам'ятай, моє миле дитя,
Рідна мова завжди солов'їна,
Зігріває людей все життя.
Наша мова живе й буде жити,
Бо вона, ніби подих весни —
Пам'ятай ти завжди про це, сину,
Рідне слово теплом огорни.
Ведуча. Говоріть, як колись вас навчала матуся,
Говоріть, як навчав у дитинстві татусь,
Легко так, вільно так, щоб слова були в русі,
Не тримайте слова, віддавайте комусь.
Щиро так, м’яко так, починайте казати,
Як воліла б відкритись ваша душа.
Може хочеться їй у словах політати
Привітати когось, а чи дать відкоша.
Слів у мові мільйон, вибирайте найкращі,
Кожне з них, лиш торкни, – як струна, виграва,
Зрозумілі, вагомі й усі вони ваші –
Мелодійні, дзвінкі, українські слова.
Говоріть про любов і про віру у щастя,
Уникайте мовчання, нудьги і ниття,
Говоріть, хай в розмові слова веселяться,
Говоріть і продовжуйте мові життя.
Ведуча.Говоріть, бо живе наша мова , отже живий наш дух, наша історія, наша пісня. Живе наша мова – і з нами наші князі і гетьмани.
Живе наша мова – і з нами п’ятнадцятимільйонна діаспора .
Живе наша мова – і наш голос звучить у вселенському хорі народів.Бо наша мова – це ми, українці, добрий чесний працьовитий народ. Отже, не лише клянімося в любові до рідної мови, не лише плачмо над її долею, а працюймо для неї, вивчаймо, поширюймо, пропагуймо її!
Дякуємо за увагу!