четвер, 29 листопада 2018 р.

Зродились ми великої години


Зродились ми великої години
Мета:  пояснити школярам, що ціннісне ставлення до кожної окремої людини передбачає соціальну відповідальність, чесність, терпимість до іншого, хоробрість та здатність постояти за себе та інших, добросовісність, правдивість, вміння працювати в колективі та здійснювати колективну роботу, ефективно протистояти будь-яким проявам насильства та жорстокості, готовність допомагати та підтримувати.
Обладнання: аркуші паперу, прислів’я, колоски, ваза, стенд із державною символікою, комп’ютер, кульки, прапор.  
Хід заняття
І. Вступне слово учителя.
Дорогі діти! Ось і ще одні веселі канікули пролетіли на крилах теплого і ласкавого літа. І знову вересень, і шкільний дзвоник кличе вас до праці. Сьогодні незвичайний урок, бо він зібрав нас разом вперше!  Кожен наступний клас — це новий щабель вашого фізичного, розумового і морального зростання, яке не відбувається само собою, для цього потрібна праця мускулів, розуму, серця. Тож вітаючи вас, уже п’ятикласників, із початком навчального року, я щиро бажаю, щоб ця праця не була для вас примусовою, хай вона приносить вам радість і щедрі результати. У цьому допоможе усвідомлення високої мети, заради якої ви ходите в школу. Стати справжньою людиною, особистістю, — ось ваша головна ціль. До неї ви йдете не один рік, крок за кроком і на кожній вищій сходинці все більше усвідомлюєте у чому суть справді людського. І що цікаво: чим більше людина знає й розуміє, тим більше питань ставить перед нею життя, тим вищий ідеал особистості, тим вимогливіша вона до себе.
Діти, сьогодні ми будемо обговорювати одну з найважливіших тем - тему  миру і дружби, відданості і патріотизму, любові і відвазі. Ці поняття  багатьма людьми сьогодні потоптані, знехтувані. Поговоримо про патріотизм, любов до Батьківщини, — глибоку, щиру, не на словах, а на ділі. Перш ніж розпочати розмову, я попрошу кожного з вас доповнити незавершені речення. Цілком ймовірно, що ви відкриєте для себе щось нове, поглянете на свої відносини з друзями з іншого боку, відкриєте в цих відносинах щось нове...
(Учасникам зустрічі роздаються картки з початком речення)
ВПРАВА «ЗАКІНЧИ РЕЧЕННЯ»
• Друг це той, хто...
• Мир-це...
• 3 другом я часто...
• Приятель і друг не зовсім одне й те саме, бо...
• 3 другом можна...
• Я товаришую з... тому що…
-      Я люблю Україну,  тому що….
-      Патріот – це той, хто ....
(Учні продовжують фрази. )
ВПРАВА «ВІЛЬНИЙ МІКРОФОН»
Чи всі ми є патріотами?
ВЧИТЕЛЬ
Чи не виникало у вас запитання, — чому доля нашого народу така трагічна? Прогорнімо сторінки історії — від найдавніших до новітніх часів. Чому така доля? Якби наші керівники  дбали  про єдність і могутність держави, а вони воювали між собою за землі, за владу.
Український народ наш мудрий і добрий, чесний і працьовитий, волелюбний і сміливий. Кожна людина – це патріот своєї держави, її свідомий громадянин. Ми живемо не просто кожен сам по собі, а в одній державі, вільній і незалежній Україні, в суспільстві, де є свої закони, традиції, своя історія, культура, український менталітет, своя мова і своя правда. Ми громадяни і патріоти України. Що ж таке означає — громадянин?
Патріотична свідомість, громадянська відповідальність і мужність. Це і є та велика любов до Вітчизни, яка живе у кожному серці, адже Батьківщина — це найдорожче місце на Землі, бо звідси починає свій шлях людина. Де б вона потім не проживала, де б не була, а в своєму серці нестиме завжди ті стежинки, поля, луги, гаї.
Учень (розповідає вірш)
У нас любов до Батьківщини
Іде із серця глибини.
Ми — громадяни України,
Її ми дочки і сини.

Хоч за походженням людини
Й тече у жилах інша кров,
Ми — громадяни України,
До неї вірна в нас любов!

Тут народились ми й живемо,
Тут щастя випало рости.
Палку любов в серцях несемо
Ми — українці, я і ти!

І сила, й мудрість до людини
Від матері-Вітчизни йде.
Ми — патріоти України!
І кращої нема ніде!

Нам наймиліша і єдина
Вітчизна за усі світи,
Чарівна, рідна Україна!
Ми — українці, я і ти!
На Сході точаться криваві бої. Там вирішується доля і майбутнє України. Ми знаємо, що ми – єдині, що перемога буде за нами. Єдина Україна – іншого шляху у нас немає.
Саме за це зараз в АТО воюють патріоти сини-герої. На полі битви – захисники, воїни. Вони мужні, сміливі, хоробрі. Не шкодуючи власного життя, захищають неньку Україну.
Ні для кого не секрет, що сьогодні на Сході України йдуть військові дії. Сили АТО намагаються протистояти терористам. Більшість жителів Донецької та Луганської областей виїхали з зони АТО.
Пісня « Зродились ми великої години «
Зродились ми великої години
З пожеж війни, із полум’я вогнів,
Плекав нас біль по втраті України,
Кормив нас гнів і злість на ворогів.

І ось ми йдем у бою життєвому –
Тверді, міцні, незламні, мов граніт,
Бо плач не дав свободи ще нікому,
А хто борець, той здобуває світ.

Не хочемо ні слави, ні заплати.
Заплатою нам – розкіш боротьби!
Солодше нам у бою умирати,
Ніж жити в путах, мов німі раби.

Доволі нам руїни і незгоди,
Не сміє брат на брата йти у бій!
Під синьо-жовтим прапором свободи
З’єднаєм весь великий нарід свій.

Велику правду – для усіх єдину,
Наш гордий клич народові несе!
Вітчизні ти будь вірний до загину,
Нам Україна вище понад усе!

Веде нас в бій борців упавших слава.
Для нас закон найвищий – то приказ:
"Соборна Українська держава –
Вільна й міцна, від Сяну по Кавказ".
У кожного з нас є рідна хата. Подумайте, скільки потрібно праці, щоб утримувати в домі порядок і лад, щоб було в ньому чисто й затишно, щоб жилось заможно.
Україна — наш спільний дім. Тож маємо дбати всі, щоб були в ній добробут і лад, мир і злагода, вічна краса. Усі ми повинні усвідомити: своє, рідне — не тільки хата й подвір'я, а й вулиця, село чи місто, де ти живеш, ліс і річка, степ і море. Якби кожен це пам'ятав, — чи були б засмічені лісосмуги, ниви і шляхи, отруєні водоймища, понівечені насадження, понищені святині?
Україна з надією дивиться в завтрашній день, чекає на вас, завтрашніх господарів життя. Ви потрібні їй мудрі, умілі, дбайливі і людяні. Тож попри всі щоденні турботи пам'ятайте про головне — вибудовуйте храм своєї душі, формуйте себе як Людину, яку сотворив Господь подібною собі.
 Плідно працюючи, заповнимо ось цю порожню вазу на колосистим сніпком, колоски якого будуть  з’єднані воєдино.   Це колосся пшениці, вівса, ячменю є символічними для  України – символ віри, надії і любові, символ щирої дружби і гостинності українського народу.
1 –й             Мій край чудовий – Україна,
Тут народились ти і я.
Тут над ставком верба й калина,
Чарівна пісня солов’я

2 –й              Багато держав є, людей і мов різних
Та кожному мила одна лиш єдина
Найкраща з усіх, то є рідна країна,
Мені ж наймиліша – моя Україна.

3–й             Україна – одна з найбільших європейських держав. Її площа 604 тис. кв. м.

4–й             На її території проживає понад 110 національностей.

5 –й             Чисельність населення України становить  близько 50                    млн. чоловік.

6 –й             Вистраждавши, виборовши собі волю, Україна має тепер свою державну мову, свої державні символи: герб, прапор, гімн - вони уособлюють її історію.
Вчитель: А тепер, дітки, ми поговоримо про національні символи України. Послухайте легенду, яка називається  «Урочиста пісня трьох братів».
Давно – давно жила колись собі жінка. І було в неї три сини. Росли вони чесними, сміливими, дуже любили свою матусю, готові були віддати за неї своє життя. Попідростали і вирішили піти у світ.
Проситься перший син. Ну що ж, сину, йди, та пам'ятай рідну домівку, а на згадку візьми із собою золоту корону з трьома промінцями, хай в далекім краю зігріває вона тебе.
Минув час, і завдяки своєму розуму став старший син великим князем, бо трьохпроменева корона, яка зігрівала людей і вела вперед, показувала шлях до кращого життя. Дали першому синові ім'я Тризуб, а знак, що дала йому мати, назвали гербом. Золотий тризуб на блакитному тлі - символ влади.                                        
                                    1-й учень.  Наш герб – тризуб, це воля, слава, сила.
Наш герб – тризуб, недоля нас косила.
Та ми росли, ми є, ми завжди будем,
Добро і пісню несемо ми людям/


Настала черга середнього сина.    Дала   йому   мати   в   дорогу   жовто-блакитний   одяг.   Своїми   звитяжними   ділами прославляв   свою   матір,   одержав   середній   син імення Прапор. Національний прапор України - це синьо-жовтий прапор. Синій - це колір неба, води, миру, а жовтий - колір хліба, життя.
Учень.                                  
Прапор - державний символ.
Це для всіх – ознака сили,
Це для всіх - ознака слави
Синь – жовтий прапор маєм:
Синє  - небо, жовте – жито.
Прапор свій оберігаєм,
Він – святиня, знають діти.
Прапор свій здіймаєм гордо,
Ми з ним дужі і єдині.
Ми навіки вже – народом
Українським в Україні.
А там, де був наймолодший син, завжди лунала дзвінкоголоса пісня. Адже мама своєму наймолодшому синові подарувала соловейків голос. І одержав син за свій джерельний голос, величний спів на ім'я Гімн. З давніх-давен люди в урочистих обставинах виконували хвалебні пісні, які з часом стали називатися гімнами, але з ширшим змістом та ідеями.
Слухаючи Гімн Батьківщини, ми завжди згадуємо історію свого народу і сповнюємося гордістю за його бойові та трудові досягнення.
Учень. Слова палкі, мелодія врочиста
Державний гімн ми знаємо усі.
Для кожного села, містечка, міста –
Це  клич один з мільйонів голосів.
Це наша клятва. Заповідь священна.
Хай чують друзі і вороги,
Що Україна вічна, незнищенна.
Від неї ясне світло навкруги.
З того часу ідуть поруч три брати - Тризуб, Прапор, Гімн і прославляють рідну неньку. І там, де вони проходять, лунає урочиста пісня.
Енергізатор.
( Вправа виконується сидячи. Діти виконують певні рухи).
Наша Україна багата на ліси, пшеничні поля, чисту воду.
-                    Якщо ви знаєте, що треба берегти природу, економити чисту воду, - дайте один одному руку.
-                    Якщо ви вважаєте, що кожен повинен любити і піклуватись про нашу Батьківщину – Україну, - сплесніть у долоні.
-                    Якщо ви вивчаєте рідну мову, дбаєте про її чистоту,  бережете українську пісню,  - сплетіть руки вгорі.
-                    Якщо ви впевнені, що треба з повагою ставитись до Герба, Прапора і Гімна, - встаньте.

(Пояснення про поведінку під час звучання Гімну України)
8–й учень:                  Україно! Символи твої
Пронесемо ми через віки!
Лиш тобі серця даруємо палкі!
На дорогах Всесвіту для нас
Урочисто гімн тепер звучить!
У шанобі, з трепетом у серці
І дорослий і малий мовчить!
Звучить «Ще не вмерла України ні слава, ні воля»
Господь, хай діти України
Почують врешті голос Твій.
Молитва каяття хай лине,
На рідній, на землі моїй.
Час змін тепер на Батьківщині,
Дай в мирі досягти мети.
Коли відчули, що єдині,
Хай єдність наша будеш Ти!
Хай волю Твою, Боже, знає
Народ мій, кожне з поколінь.
І Твоїм світлом світ осяє
Віднині й назавжди. Амінь.
Зараз кожен з вас візьме свій колосок і висловить  побажання нашій державі, та всім патріотам України, всі  ці колоски  ми поставимо у вазу, щоб наш клас, наші сім’ї, наша Батьківщина була єдиною, захищена любов’ю і теплом наших сердець. Нехай всі ваші побажання здійсняться!





середа, 21 листопада 2018 р.

Література 70-90-х років ХІХ ст. Творчість І.Нечуя-Левицького та Панаса Мирного


Література 70-90-х років ХІХ ст. Творчість І.Нечуя-Левицького та Панаса Мирного
Варіант 1
1. Товариство «Просвіта» як центр наукової й культурно-освітньої роботи починає діяти з 1868 р. у: 
а) Львові;   б) Києві;   в) Харкові;   г) Чернівцях.
2. До яких позасюжетних елементів найчастіше вдається автор «Кайдашевої сім’ї»:
а) описи;      б) роздуми;   в) ліричні відступи;     г) публіцистичні відступи.
3. «Польова царівна» - так назвав Панас Мирний одну з героїнь роману «Хіба ревуть воли, як ясла повні?». Це:
а) Мотря;    б) Галя;   в) Христя;   г) баба Оришка.
4. Що є предметом зображення в повісті І.Нечуя-Левицького «Кайдашева сім’я»:
а) трагічні події українського села, пов’язані з підготовкою до реформи 1861р.;
б) традиційний патріархальний устрій українського села;
в) сім’я як середовище безперервних конфліктів, зумовлених надто великою кількістю людей;
г) розшарування селянства, розпад патріархальних норм родинного життя під тиском пореформених обставин, темрява і неуцтво, індивідуалізм.
5. Які події у сюжеті повісті «Кайдашева сім’я» є головним композиційним елементом:
а) три найбільші сварки-бійки, кожна з яких має свою зав’язку і розв’язку;
б) одруження Карпа та прихід до Кайдашевої хати Мотрі;
в) кульмінаційна сварка через грушу на городі як розв’язка твору;
г) зображення Марусі Кайдашихи.
6. Укажіть, які образи створює у своїх творах І.Нечуй-Левицький:
а) типові;   б) трагічні;   в) героїчні;  г) ідеальні.
7. Визначте специфічність гумору в повісті «Кайдашева сім’я»:
а) гумор з елементами іронії, наближеної до сатири;     б) сміх крізь сльози співчуття;
в) викривальний сміх;           г) гумор заради розваги.
8. Вкажіть, який жанр української прози започаткував І.Нечуй-Левицький:
а) соціально-побутову повість;   б) ліро-епічний роман; в) соціально-психологічний роман;
г) психологічну новелу.
9. Визначте головну проблему роману-епопеї «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»:
а) неможливість реалізації творчих задумів героя за умов кріпацтва;
б) конфлікт між багатими і бідними як головний конфлікт ХІХ ст.;
в) конфлікт «пропащої сили» з патріархальним середовищем пореформеного села;
г) конфлікт батьків і дітей.
10. Словами: « Сам – предводитель; родичі – урядники; справник, суддя, підсудки – все то зяті, родичі зятів, племінники,,, Як квочка курчат збирає під крила, так … придбав до своїх лап цілий повіт...», – автори роману «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» характеризують:
а) Максима Ґудзя;  б) Чіпку Варениченка;   в) Василя Польського;   г) сотниченка Саєнка.
11. З’ясуйте, у чому виявилось новаторство роману Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»:
а) у створенні першого зразка соціально-психологічного роману, в якому розкрито соціальну дійсність в усіх її суперечностях та впливовості на формування характеру особистості;
б) у створенні багатогранного, динамічного образу селянина-борця, формування якого спричинене розоренням селянства;
в) у всебічному показі життя українського пореформеного села;
г) у показі причин розшарування селянства, розпаду патріархальних норм родинного життя під тиском пореформених обставин.
12. Яким правилом керувався в житті «чесний труженик» Грицько Чупруненко:
а) «Коли б можна, – увесь би цей світ виполонив, а виростив новий… Тоді б може й правда настала!..»;           б) «Береженого й Бог береже»;   в) «Своя сорочка ближче до тіла»;
г) «А що люди про мене скажуть?».
13. Встановити відповідність між назвами літературних напрямів та їх визначальними рисами. (1 б)
 А. Романтизм
Б. Класицизм
В. Реалізм
Г. Сентименталізм творів.
 1. Підвищена емоційність зображення подій та характерів.
2. Культ почуттів.
3. Обов'язкове дотримання канонічних правил написання
4. Принцип точної відповідності реальній дійсності.
5. Зображення не самого предмета, а враження від нього.
14. Встановіть відповідність між терміном та його визначенням.(1 б)
А гумор
Б сатира
В троп
Г іронія
 1. Слово чи вислів, ужитий у переносному, образному значенні.
2. Художні твори різних жанрів, у яких смішне в житті людей
3. глузливо-критичне ставлення митця до предмета зображення;
4. зіставлення протилежних явищ, понять, характерів для посилення враження
5. твори викривального характеру, у яких гостро висміюються негативні суспільні явища
Дайте розгорнуту відповідь на одне із запитань (4 б.)
15.1. До якого жанру належить твір Івана Нечуя-Левицького «Кайдашева сім'я»? Відповідь аргументуйте.
15.2. Доведіть або спростуйте тезу: «Злочин завжди перекреслює найблагородніші поривання».















Література 70-90-х років ХІХ ст. Творчість І. Нечуя-Левицького та Панаса Мирного.
Варіант 2
1. Укажіть стиль, характерний для творів І.Нечуя-Левицького: 
а) класицизм;
б) романтизм;
в) реалізм;
г) сентименталізм.
2. Вкажіть, хто з відомих українських письменників назвав І.Нечуя-Левицького «всеобіймаючим оком України», «артистом зору»:
а) Т.Шевченко;
б) І.Франко;
в) Леся Українка;
г) О.Маковей.
3. Укажіть героя твору «Кайдашева сім'я», про якого сказано: «Широке лице було сухорляве й бліде, наче в ченця. На сухому високому лобі набігали густі дрібні зморшки»:
а) Лаврін;
б) Карпо;
в) Омелько;
г) Кайдашиха.
4. Що заперечує автор у повісті «Кайдашева сім’я», створюючи комічні ситуації і сцени:
а) необхідність відокремлення господарства старшого брата Карпа від молодшого Лавріна зі своїм господарством;
б) крутий характер Марусі Кайдашихи;
в) постійне вживання спиртного старим Кайдашем;
г) безглузде марнування життя і здоров’я на суперечки, які порушують цілісність і міцність родини.
5. Укажіть епізод, який є зав’язкою твору «Кайдашева сім'я»:
а) Мелашка тікає з дому;
б) брати розмовляють про дівчат;
в) Карпо сватається до Мотрі;
г) до сім’ї Кайдашів входить Мотря.
6. Укажіть хибне твердження:
а) «Кайдашева сім'я» - реалістична повість;
б) «Кайдашева сім'я» - соціально-побутова повість;
в) «Кайдашева сім'я» - енциклопедія народознавства;
г) «Кайдашева сім'я» - соціально-психологічна повість.
7. Укажіть термін, який випадає з логічного ряду:
а) зав’язка;
б) метафора;
в) експозиція;
г) кульмінація.
8. Де вперше окремою книжкою видруковано роман Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»?
а) у Женеві;
б) у Відні;
в) у Санкт-Петербурзі;
г) у Варшаві.
9. «Моя хата скраю» - життєвий принцип, який сповідує герой твору Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»:
а) Чіпка;
б) Грицько;
в) Максим;
г) Порох.
10. Вкажіть причини часових зміщень, поєднання теперішнього і минулого в романі «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»:
а) авторський задум , спрямований на композиційне урізноманітнення твору;
б) намагання автора надати своєму твору справді епічного звучання;
в) прагнення автора відтворити цілісну картину буття через закономірний зв’язок явищ і подій;
г) уможливлення розкриття авторського стилю і творчої манери.
11. За жанром твір Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» -
а) історичний роман;
б) соціально-побутовий роман;
в) етнографічна повість;
г) соціально-психологічний роман.
12. Назвіть співавтора роману Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»:
а) І.Франко;
б) І.Білик;
в) І.Нечуй-Левицький;
г) П.Рудченко.
Завдання на встановлення відповідностей.(по 1 б)
13. Встановити відповідність між літературними напрямами та їх представниками .
 А. Романтизм
Б. Класицизм
В. Реалізм
Г. Сентименталізм
 1. І. Котляревський.
2. І. Нечуй-Левицький.
3. Г. Квітка-Основ’яненко.
4. Ранній Шевченко.
5. Г. Сковорода
14. Термін - Визначення
 1. історичний факт
2. художній вимисел
3. сюжет художнього твору
4. композиція художнього твору
 А народжена творчою уявою письменника, художньо видозмінена дійсність
Б будова художнього твору
В описи в художньому творі
Г справжня подія, що відбулася в конкретний час і документально зафіксована
Д послідовний виклад подій у художньому творі
Дайте розгорнуту відповідь на одне із запитань.(4б)
15.1. Доведіть, що твір Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» є реалістичним. Відповідь аргументуйте.
15.2. Доведіть або спростуйте тезу: «Не можна бути щасливим, якщо достаток і багатство створені за рахунок нещастя інших».







Література 70-90-х років ХІХ ст. Творчість І.Нечуя-Левицького та Панаса Мирного
Варіант 3
1.         У якій родині народився І.Нечуй-Левицький?
А     лікаря;   Б     священика;   В     козака;   Г     селянина;
2.      За     стильовими ознаками «Кайдашева сім'я» - яскравий зразок повісті...
А         романтичної;  Б          імпресіоністичної; В         сентиментальної;   Г          реалістичної;
4.          У характері якого персонажа повісті «Кайда­шева сім'я» поєднується сварливість, бруталь­ність із лицемірством та улесливістю?
А         Омелька Кайдаша;    Б     Балашихи;  В     баби Палажки;    Г        Марусі Кайдашихи
5.         Кого з  персонажів  повісті «Кайдашева сім'я» сто­сується така портретна характеристика:«... Молоде довгасте лице було рум'яне. Веселі сині, як небо, очі світились привітно й ласкаво. Тонкі брови, русяві дрібні кучері на голові, тонкий ніс, рум'яні губи - все подихало молодою парубочою красою»?
А         Карпа;    Б          Кайдаша;   В         Лавріна;  Г          Балаша;
6.         Хто з персонажів повісті був «... дуже бого­мільний, ходив до церкви щонеділі не тільки на службу, а навіть на вечерню, говів два рази на рік, горнувся до духовенства, любив молитись і постити; він  понеділкував і постив дванадцять п'ятниць на рік, перед декотрими празниками»?
А    чумак;   Б     Балаш;   В     Карпо;     Г     Кайдаш
7.  Хто з дослідників зауважив, що у романі Пана­са Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» «змальовано  майже  столітню  історію україн­ського села»?
А         Леся Українка;    Б   І.Франко;      В         М.Вороний;        Г          М.Зеров;
8   .     Із скількох частин складається роман Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»?
А         із двох;                Б          шести;         В         трьох;     Г          п'яти;
9.        За жанровою формою роман Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» є
А         філософським;     Б історичним;    В соціально-побутовим; Г   соціально-психологічним;
10.        У якому стилі написано роман Панаса Мирно­го «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»?
А         у класицистичному;  Б романтичному;  В імпресіоністичному;     Г          реалістичному
11.       Назвіть співавтора Панаса Мирного в напи­санні роману «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»:
А         М. Драгоманов;   Б    М. Старицький;  В  Іван Білик;   Г          Іван Манжура;
12.        Кому належать слова: «З появою романів і по­вістей Панаса Мирного в українську художню прозу ринула повінь народного життя з усім розмаїттям  людських  характерів,  із  істинніс­тю народного мислення, з незвичайно багатим емоційним світом простих людей»?
А     І. Франкові;   Б      М. Коцюбинському;  В      І. Нечую-Левицькому;  Г       О. Гончару
13. Завдання на встановлення відповідностей.(по 1 б)
Установіть послідовність розгортання подій у повісті «Кайдашева сім’я» І. Нечуя-Левицького:
а) перший епізод                                         1) Кайдаші їдуть на оглядини Мелашки;
б) другий епізод                                          2) Мелашка тікає до Києва;
в) третій епізод                                            3) Карпо повінчався з Мотрею;
г) четвертий епізод                                     4) Карпо та Лаврін переміряють город;
д) п’ятий епізод                                           5) поховали Кайдаша з великою почестю
14.. . Установіть послідовність розгортання подій у І частині роману «Хіба ревуть воли…?» Панаса Мирного:
а) перший епізод                 1) громада приймає козака Остапа Макаровича Хруща;
б) другий епізод                   2) Чіпка у наймах у Бородая;
в) третій епізод                     3) Чіпка випасає худобу з дідом Уласом;
г) четвертий епізод              4) Грицько повертається із заробітків і одружується;
д) п’ятий епізод                    5) зустріч Чіпки з Галею.
15. … Напишіть твір-мініатюру.  «Актуальність повісті «Кайдашева сім’я» І. Нечуя-Левицького». 
Література 70-90-х років ХІХ ст. Творчість І. Нечуя-Левицького та Панаса Мирного.
Варіант 4
1.          Про яку героїню повісті сказано: «До природ­ної звичайності української селянки в неї приста­ло щось вже дуже солодке, аж нудне. Але як тіль­ки вона трохи сердилась, з неї спадала та солодка луска, і вона лаялась і кричала на ввесь рот»?
А         про Палажку;   Б          Параску;    В         Кайдашиху;        Г          Балашиху;
2.          Хто з героїв повісті «...був добрий стельмах, робив панам і селянам вози, борони, плуги та орала і заробляв добрі гроші, але ніяк не міг вдер­жати їх у руках. Гроші втікали до шинкаря»?
А         чернець;   Б          Карпо;   В         Лаврін;  Г         Кайдаш
3. .        Хто з персонажів твору лікував Омелька Кайдаша?
А         баба Параска;   Б          баба Палажка;  В         Маруся Кайдашиха;  Г          Мотря;
4. Про яку героїню повісті сказано: «...Була з по­етичною душею, з ласкавим серцем. Часом вона в своїй розмові несамохіть вкидала слова пісень»?
А         про Мотрю;    Б          Параску;   В         Палажку;   Г          Мелашку;
5. Чим була заквітчана Мелашка, коли її вперше побачив Лаврін, повертаючись із млина?
А     маками;  Б      незабудками;  В     трояндами;   Г      волошками;  Д     ромашками
6. Яку професію мав Омелько Кайдаш?
А          бондаря;  Б          стельмаха;  В          каменяра;  Г            столяра
7.     Назвіть справжнє прізвище автора роману «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»:
А         Рудченко;  Б          Фітільов;  В         Семанюк;  г          Тобілевич;  Д         Кандиба
8.         Із яким містом пов'язане життя і творчість Па­наса Мирного?
А         Київ;  Б          Харків;  В         Полтава;  Г        Чернігів
9.        Хто став прототипом Чіпки в романі Панаса Мирного та Івана Білика «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» ?
А         Кармелюк;   Б          Іван Гонта;  В         Василь Гнидка; Г          Іван Сірко;
10.        Хто засилав старостів до дочки найбагатшого козака Лози і спіймав облизня?
А     Чіпка;  Б      Остап Хрущ;    В     Грицько;  Г     Максим Ґудзь;
11.        Хто взяв Мотрю догодувати до смерті після того, як Чіпку заарештували?
А         Грицько;  Б          Лоза;  В         Хоменко;  Г          дід Улас;
12.  .        Кому в часи закріпачення України дісталося велике село Піски?
А         Мирону Ґудзю;   Б    генералу Польському;   В   Шавкуну;  Г    Пороху;Д         Лушні
13. Установіть відповідність.
Герой                                                                  Вчинок
1 Максим Гудзь                                          а) убиває панського сторожа
2 Галя                                                          б) отримує за службу орден Георгія
3 Чіпка                                                        в) відмовляється за гроші від одруження з Галею
4 Чижик                                                       г) вішається з горя
14.   . Визначте спільне в художній манері І. Нечуя-Левицького і Панаса Мирного.
15.   Академік О. Білецький назвав роман «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» «будинком з багатьма прибудовами і надбудовами». Поясніть цю цитату .








Література 70-90-х років ХІХ ст. Творчість І. Нечуя-Левицького та Панаса Мирного.
Варіант 5
1.               Хто з героїв повісті «...ніколи не сміявся га­разд, як сміються люди. Його насуплене, жов­тувате лице не розвиднювалось навіть тоді, як губи осміхались»?
А         Лаврін;  Б          Карпо;  В         Кайдаш;   Г          священик;  Д         Балаш
2.              Яка героїня повісті «...перейшла через гре­блю, ступила на місток на потоках, сперлась на поренчата й задивилась не так на воду, як на свою вроду. До неї з води виглянуло її лице, сві­же, як ягода, з чорними бровами. Дівчина милу­валась собою та червоним намистом на шиї»?
А         Мелашка;    Б          Мотря;  В         проскурниця;   Г          Кайдашиха;  Д         Параска
3.              Яка героїня, не витерпівши знущання свекру­хи, вирішила залишитись у Києві?
А         Мотря;  Б          Маруся Кайдашиха;   В         Мелашка  Г          баба Палажка;  Д         Балашиха
4.        Хто з героїнь твору хвалиться: «З'їла я двад­цять пасок у Києві, то, може, бог поможе з'їсти і двадцять першу»?
А         Параска;  Б          Кайдашиха;  В         Палажка;  Г          проскурниця; Д         Мотря
5.        Хто з героїв повісті «...був чоловік гордий,упертий, не любив нікому кланятись, навіть рід­ному батькові»?
А         Лаврін;   Б          Карпо;  В         Кайдаш;   Г          Балаш;  Д         кум Кайдаша
6.      Який  засіб  комічного  використав  І.Нечуй-Левицький у наведеному епізоді: «Кайдашиха вка­чалась у сіно та в пил і тільки обтрушувалась. Сіно почіплялось до червоних торочок на голові, пона­лазило за комір, в пазуху, заплуталось в хрестах та в дукачах. Пил набився їй у ніс, у вуха і навіть у рот. Вона розперезалась, витрушувала сіно з-за пазу­хи та пирхкала, як кішка, що понюхала перцю»?
А     гумор;   Б     сатиру;   В     сарказм; Г      гротеск;  Д     іронію
7. Про кого з героїнь твору сказано, що вони жили у згоді між собою: «Одна другу так  уподобали, мов  сестри рідні. Хоч одна одній, як завжди водиться між жінками, і не розкривала своєї душі до дна, не показувала, що діється насподі серця; отже одна в одній чула щось собі рідне, привітне й любе»?
А         про Мокрину та Уляну;  Б          Явдоху та Мотрю;  В         генеральшу та молодшу дочку;
Г          Оришку та Христю;  Д         Галю та Христю
8. Назвіть прізвище Грицька:
А     Чупруненко;  Б     Ґудзь;  В      Порох;  Г      Вареник;  Д     Хрущ
9. Хто з героїнь так говорить про своє життя: «Це ж, видно, і мені не краща доля судилася: роз­бишацька дочка - розбишацька й жінка!»?
А     Галя;  Б     Христя;  В      Оришка;  Г      Уляна; Д     Мотря
10. Про чию хату мовиться в наведеному уривку: «На самому краї села, од вигону, стояла невелич­ка хатка, вікнами на широкий шлях. З-за хатки виглядали невеличкі хлівці, повіточки; трохи далі - тік; за током - огород; а все кругом обне­сено низенькою ліскою... Не достатки, а тяжка праця кидалась в вічі»?
А     Грицька;   Б      Чіпки;   В      Мирона Ґудзя;  Г      козака Лози; Д     Максима Ґудзя
11.        Кого з героїв твору стосується наведена ха­рактеристика: «Палкий, як порох, сміливий, як голодний вовк, він усіх побивав, над усім верхо­водив...»?
А         діда Уласа;   Б          Мирона Ґудзя;  В         Грицька;  Г          Максима Ґудзя;  Д         Пороха
12. Характеристиці образу Грицька ( роман «Хіба ревуть воли…?» Панаса Мирного) не відповідає такий рядок:
а) «Ой, злий же він був!.. Ой, лютий! Він би міг – матері очі видрав, або сам собі що   заподіяв»;
б) «…козачий син, сирота»;
в) «Виходили на заробітки піщани, - потяг… з ними, скинувши через плече косу, а за  спину -  торбину з сухарями»;
г) «…тепер зовсім іншими очима дивився на людей: до багачів горнувся, а на голоту дивився згорда».
13. Установіть відповідність між вчинком та ге­роєм:
1     Віддав сина у москалі.           2     Разом зі своїми друзями став на шлях роз­бою.
3.     3 дозволу пана Польського завів шинок у Пісках.     4          Заробив гроші і став хазяїном.
А     Іван Ґудзь.   
Б     Мирон Ґудзь.    В     Чіпка.      Г Лейба    Д Грицько
14.  Моє ставлення до синів та невісток Омелька Кайдаша (за повістю І. Нечуя-Левицького «Кайдашева сім’я»).
15.  Напишіть твір-мініатюру.
Чи завжди помста – це єдиний і правильний вихід із ситуації, що склалася ( за романом «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» П. Мирного

Література 70-90-х років ХІХ ст. Творчість І. Нечуя-Левицького та Панаса Мирного.  Варіант 6
1.    Чий портрет змальовано в наведеному урив­ку: «Широкі рукава закачались до ліктів; з-під рукавів було видно здорові загорілі жилаві руки. Широке лице було сухорляве й бліде, наче лице в ченця. На сухому високому лобі набігали гус­ті дрібні зморшки. Кучеряве посічене волосся стирчало на голові, як пух, і блищало сивиною»?
А         Омелька Кайдаша;    Б          Довбиша;   В         Білаша;   Г          Лавріна;  Д         Карпа
2.        Чий портрет змальовано в наведеному уривку: «Висока на зріст, рівна станом, але не дуже тонка, з кремезними ногами, з рукавами, позакачуваними по лікті, з чорними косами, вона була ніби намальо­вана на білій стіні. Загоріле рум'яне лице ще виразні­ше малювалось з чорними тонкими бровами, з тем­ ними блискучими, як терен, облитий дощем, очима. В лиці, в очах було розлите щось гостре, палке, гаря­че, було видно розум з завзяттям і трохи з злістю»?
А         Палажки;    Б          Марусі Кайдашихи;  В         Мотрі; Г          Мелашки; Д         Параски
3.        Із ким ходила на Великдень у Київ Мелашка?
А         з Палажкою;  Б          Параскою; В         Кайдашихою;  Г          Мотрею; Д         Ганною
4.  Про кого з своїх героїнь-селянок І. Нечуй-Левицький оповідає з іронією: «Вона довго тер­лась коло панів і набралась од їх трохи панства. До неї прилипла якась облесливість в розмові й по­вага до панів. Вона любила цілувать їх в руки, кла­нятись, підсолоджувала свою розмову з ними»?
А         про проскурницю; Б  Мотрю;  В Марусю Кайдашиху; Г   Мелашку; Д   бабу Палажку
4.      . Через що наприкінці твору І. Нечуя-Левицького найчастіше сварилися сім’ї ?
А Переділ земельного наділу в полі;  Б поділ волів та возів з батькової спадщини;
В худобу, що лізла в шкоду, за грушу;  Г постійні бійки між дітьми.
6.        Чий портрет змальовано в наведеному урив­ку: «...уже немолодий чоловік, коренастий, з до­вгими усами, з закрученим за вухо оселедцем, тащо він ще довго після того, як оселився, не кидав свого запорозького звичаю - воювання. «Вою­вав, - казав він, - з ляшнею, воював з башею, во­ював з татарвою, а тепер воюватиму з звіром!»?
А         Максима Ґудзя;   Б  Мирона Ґудзя;  В Остапа Хруща; Г   діда Уласа; Д  козака Бородая
7.        Чий портрет змальовано в наведеному урив­ку: «Як же дійшов до літ та вбрався в силу, біда з ним та й годі. Високого зросту, станкий, бравий, широкоплечий, як з заліза збитий, а до того ще й меткий, як заєць, співун, реготун... Хороший з лиця, повновидий, рум'янець на всю щоку, з чорними, веселими очима, з чорним лискучим усом, він був першим красенем на селі...»?
А         Чіпки; Б          Максима; В         Грицька; Г          Мирона;  Д         Івася
8.        Хто розкрив Чіпці таємницю його батька?
А         баба Оришка;   Б          пани Польські; В   дід Улас; Г козак Бородай; Д   Максим Ґудзь
9.       Як у селі прозвали Максима Ґудзя?
А         Розбишакою;  Б Махамедом; В   Пропащою силою; Г Непослухом; Д    П'яницею
10.         Хто з персонажів роману Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» так переймався до­лею України і своєї сім’ї, що не зміг пережити звіст­ки про закріпачення колись вільних запорожців: «Як косою скосила його думка про неволю»?
А         Мирон Ґудзь; Б          Максим Ґудзь; В         Іван Ґудзь; Г  Остап Хрущ;Д         дід Улас
11.        Про кого односельці із захопленням гово­рили: «От парубок! от хазяїн!» Батьки та матері  гострили на його зуби, як на корисного жениха, особливо убогші. Та ...[він] тепер зовсім іншими очима дивився на людей: до багачів горнувся, а на голоту дивився згорда»?
А         про Чіпку; Б          Лушню;  В         Грицька; Г          Максима;  Д         Мирона
12.        Хто писав «прошеніе» для Чіпки, коли в нього відібрали землю?
А         Порох; Б          секретар Чижик; В   Кривинський; Г    генеральша;    Д Саєнко
13. Установіть відповідність. Елемент сюжету                                                              Епізод
1 експозиція                              а) сватання й одруження Карпа з Мотрею
2 зав`язка                                              б) розмова Карпа й Лавріна про одруження
3 розвиток дії                        в) всихання груші
4 кульмінація                                        г) сварка через грушу
 д) лікування Омелька Кайдаша бабою Палажкою
14. Висловіть власну думку про життєвий вибір Чіпки (за романом Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»
15. Напишіть твір-мініатюру:  «Високий духовний потенціал народу, втілений у жіночих образах роману «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»